Strona główna » Publikacje » Publikacje polskie » Kulturowe uwarunkowania opieki nad pacjentem, Poznań 2019, Wydawnictwo Miejskie Posnania

Kulturowe uwarunkowania opieki nad pacjentem, Poznań 2019, Wydawnictwo Miejskie Posnania

12 grudnia 2022

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu we współpracy z poznańskim magistratem wydał poradnik zatytułowany „Kulturowe uwarunkowania opieki nad pacjentem”. Publikacja w formie kółkowego zeszytu jest adresowana do lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i wszystkich przedstawicieli zawodów, które mają kontakt z pacjentami.

Jak powiedział na konferencji prasowej prof. Michał Musielak, prorektor ds. promocji i współpracy z regionem Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, wydany właśnie podręcznik jest jedną z pierwszych takich publikacji w Polsce. Powstał w efekcie dyskusji jaka miała miejsce pięć lat temu na konferencji „Cztery Kultury, Cztery Religie” o potrzebach w kontekście pacjentów z różnych stron świata.

Zdaniem Youssefa Chadida, poznańskiego imama, który brał udział w tworzeniu przewodnika o leczeniu pacjentów z innego kręgu kulturowego, cieszy fakt, że coś zaczyna się zmieniać w tym zakresie. Dla muzułmanina pobyt w szpitalu może być trudny. Nie je mięsa wieprzowego, modli się pięć razy dziennie… To ważne, gdy personel wie o takich zwyczajach.

Źródło: https://www.rynekzdrowia.pl/Nauka/Powstal-przewodnik-o-kulturowych- uwarunkowaniach-opieki-nad-pacjentem,203328,9.html