Strona główna » Aktualności » dr Olaf Lubas rekomendowane publikacje

dr Olaf Lubas rekomendowane publikacje

10 grudnia 2022

Zachęcam do przeczytania książki „Rozmowy o śmierci i umieraniu” autorstwa dr Elizabeth Rose, która zwróciła uwagę na potrzebę opieki nad pacjentami odchodzącymi oraz na ryzyko medical. Jest to ważna pozycja, która pomoże zrozumieć zagadnienia związane z opieką paliatywną i umieraniem. Poza tym polecam również książkę „Ostatnia podróż” autorstwa dr Irydy Chodakowskiej, która opisuje jej własne doświadczenia związane z pracą w hospicjum. Obie książki są dostępne w polskiej literaturze i warto je przeczytać, aby lepiej zrozumieć tę ważną dziedzinę medycyny.

Pamiętajmy o zdrowiu personelu. Personel, aby mógł pracować skutecznie, musi być zdrowy i nastawiony do tego odpowiednio. Badania wskazują, że osoby cierpiące na ból przewlekły tracą średnio cztery i pół godziny tygodniowo. To dużo. Do tego dodajmy czas spędzony na surfowaniu w sieci i oglądaniu Facebooka. W efekcie pracownik jest tylko częściowo w pracy. Pamiętajmy też o perspektywie personelu. Jak na to patrzymy? Z perspektywy, że opieka wypala. Spośród badań dostępnych w polskiej literaturze, sporo mówi się o wypaleniu zawodowym w grupach takich jak onkolodzy czy anestezjolodzy. Ale warto pamiętać, że opieka paliatywna również jest obarczona tym ryzykiem. Dlatego wsparcie psychologiczne i inne aspekty są równie ważne. Wspomniana już komunikacja i ocena priorytetów również odgrywają ważną rolę. Nasze priorytety mogą być inne niż lekarzy z innych specjalizacji, dlatego musimy się trzymać naszych założeń. Czasem dla pacjentów może to być szokujące lub zastanawiające, dlaczego postępujemy w dany sposób.

Poniższy tekst jest o opiece paliatywnej, zwanej również opieką hospicyjną, która jest specjalistyczną formą opieki nad pacjentami z chorobami przewlekłymi lub terminalnymi. W tym tekście wymieniono kilka książek, które mogą być przydatne dla osób zajmujących się tą dziedziną, jak i dla pacjentów i ich bliskich. Wśród nich są: „Rozmowy o śmierci i umieraniu” autorstwa dr Elizabeth Rose oraz biografia dr Lee Sanders, uważanej za założycielkę współczesnego ruchu hospicyjnego.

Szpital w górach oferuje specjalistyczną opiekę zdrowotną dla pacjentów z różnymi chorobami. Jest to miejsce, gdzie pacjenci mogą liczyć na pomoc specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Od kilku lat szpital wspiera opiekę paliatywną dla pacjentów z terminalnymi chorobami. Dzięki temu pacjenci mają dostęp do opieki zdrowotnej, która pozwala im na godne i komfortowe umieranie. Jako lekarz pracujący w służbie zdrowia, mogę potwierdzić, że opieka paliatywna jest bardzo ważna dla pacjentów i ich rodzin. Zachęcam do zapoznania się z literaturą i szkoleniami, które pozwolą nam zapewnić pacjentom humanistyczną opiekę.

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu publikacji naukowych, książek i szkoleń dotyczących opieki paliatywnej i medycyny śmierci i umierania. Jest to ważny temat, szczególnie w obecnym klimacie, gdzie medycyna zachłyśnięta możliwościami technicznymi zapomina o opiece nad chorym i umierającym pacjentem. Dlatego chciałbym polecić kilka książek, które mogą być pomocne w zrozumieniu tej tematyki.

Pierwsza z nich to „Rozmowy o śmierci i umieraniu” autorstwa dr Elizabeth Rose. Dr Roth, urodzona w Szwajcarii w 1926 roku, wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i tam pracowała jako psycholog i lekarz psychiatrii. Zwróciła ona uwagę na kwestie opieki nad pacjentami umierającymi i ryzyka medical w tym zakresie.

Kolejna książka to biografia dr Lee Sanders, uważanej za założycielkę współczesnego ruchu hospicyjnego. Jej losy są fascynujące i lektura tej książki przyniesie wiele wiedzy na temat opieki nad umierającymi pacjentami. Sanders była uhonorowana tytułem Damy Królowej Elżbiety II za swoje działania i jej praca była inspiracją do utworzenia Pierwszego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej.

Trzecią publikacją, którą warto przeczytać, jest dokument wydany pod auspicjami Rzecznika Praw Pacjenta. Zawiera on informacje na temat postępowania w terapiach u pacjentów w fazie schyłkowej choroby, a także założenia filozoficzne i prawne tej dziedziny medycyny.

Medycyna paliatywna to specjalizacja zajmująca się opieką nad pacjentami z chorobami terminalnymi. Celem tej dziedziny jest zapewnienie pacjentom jak najlepszej jakości życia w okresie schyłkowym ich choroby, a także wsparcie emocjonalne dla ich bliskich. Dr Lee Sanders jest uważana za założycielkę współczesnego ruchu hospicyjnego. Jej biografia opisana w książce „Sanders” jest fascynującą lekturą i pokazuje, jak ważne jest rozwijanie myśli o humanizacji medycyny i dbanie o opiekę nad chorymi w sposób godny i empatyczny.

Rzecznik Praw Pacjenta wydał publikację „Postępowanie w terapiach u pacjentów w okresie schyłkowym choroby”, która zawiera ważne informacje na temat praw pacjentów w zakresie medycyny paliatywnej. Książka jest podzielona na trzy części: filozoficzne, prawne i praktyczne. Zawiera ona również ankietę dla pacjentów, która pomaga lepiej zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania w zakresie opieki paliatywnej. Jest to cenna publikacja dla wszystkich osób zainteresowanych tematem medycyny paliatywnej i warto ją przeczytać.

Medycyna paliatywna jest coraz bardziej popularną specjalizacją lekarską, która zajmuje się opieką nad pacjentami z chorobami przewlekłymi lub terminalnymi. Dzięki wysokiej jakości publikacjom, takim jak „Postępowanie w terapiach u pacjentów w schyłkowym okresie choroby” opracowanej przez zespół ekspertów pod auspicjami Rzecznika Praw Pacjenta, możemy zdobyć wiedzę na temat tego, jak zorganizować opiekę i jakie są podstawowe założenia prawne tej dziedziny medycyny. Lektura ta jest również przydatna dla innych specjalizacji, takich jak neurologia i anestezjologia, ponieważ dotyczy ważnych kwestii związanych z opieką nad pacjentami.