Strona główna » Aktualności » prof. Paweł Łuków – Co zmieni telemedycyna w relacji z pacjentem i lekarzem?

prof. Paweł Łuków – Co zmieni telemedycyna w relacji z pacjentem i lekarzem?

10 grudnia 2022

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele aspektów naszego życia, w tym na sposób, w jaki komunikujemy się z lekarzami. Większość relacji z lekarzami odbywa się obecnie online, a rozwój technologii telemedycznych został przyspieszony. Okazało się, że te narzędzia są bardzo skuteczne w ograniczaniu bezpośredniego kontaktu pacjentów z placówkami medycznymi, co jest istotne w obecnej sytuacji pandemicznej.

Telemedycyna z pewnością zmieni sposób, w jaki komunikują się pacjenci i lekarze. Wiele osób zacznie korzystać z tych rozwiązań w celu uzyskania porady medycznej lub skonsultowania się z lekarzem na odległość. Dzięki temu będzie można uniknąć konieczności wizyty w gabinecie lekarskim, co zmniejszy ryzyko zakażenia koronawirusem.

Telemedycyna będzie się dalej rozwijać i stanie się coraz bardziej powszechna. Będzie to miało wpływ na sposób, w jaki lekarze prowadzą swoją praktykę i jak pacjenci korzystają z usług medycznych. Warto zapoznać się z tymi rozwiązaniami i skorzystać z nich, jeśli potrzebujemy porady medycznej lub konsultacji z lekarzem.

Z rozwojem technologii i coraz powszechniejszym dostępem do smartfonów i aplikacji, również branża medyczna coraz częściej wykorzystuje nowe technologie w swojej pracy. Wiele interwencji psychoterapeutycznych, np. rozmowy z pacjentami na temat ich prywatnych spraw, może odbywać się za pomocą odpowiednich aplikacji, co jest chwalone przez pacjentów za możliwość szybkiego skontaktowania się z terapeutą.

Raportowanie na bieżąco problemów pacjentów również może być ułatwione dzięki wykorzystaniu technologii, co pomaga lekarzom w diagnozowaniu.

Mimo to, w niektórych specjalnościach medycznych, osobista obecność w przestrzeni fizycznej może być nadal niezbędna. Dlatego też, w miarę rozwoju technologii w tej dziedzinie, profesjonaliści medyczni będą potrzebowali wsparcia, również informatycznego, aby poradzić sobie z coraz większą ilością danych do przeanalizowania.

Technologia i narzędzia informatyczne są niezbędne w medycynie, aby umożliwić lekarzom przetwarzanie danych w sposób czytelny i przystępny. Proste porady dotyczące nieskomplikowanych spraw również będą się rozwijać, ale niektóre sytuacje wymagają bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Na przykład, trudno jest zdiagnozować zmianę na skórze pacjenta za pomocą telemedycyny. Dlatego część medycyny pozostanie „analogowa”, ponieważ niektóre rzeczy po prostu nie da się zrobić bez bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Mimo to, telemedycyna jest bardzo przydatna w wielu sytuacjach, takich jak wymiana recept czy leczenie chorób przewlekłych.